Bilgi, Saat 0

Ball Watch – Saat Tarihi

Ball Watch şirketi; bir faciadan zamanın ötesine uzanan yolculuğun ve ters durumdan doğan büyük bir başarı öyküsünün kahramanıdır.

 

1981’de ABD’nin Ohio eyaletinde iki trenin kafa kafaya çarpışmasının tek sebebi, bir tren mühendisin yanlış çalışan saatidir. Bu olayın bir daha tekrarlanmaması için Federal demiryollarına zaman müfettişi olarak atanan Webster C.Ball bütün demiryolu çalışanlarının saatlerini zamanlama testlerinden geçirdi, doğruluk ve güvenilirlik için son derece sert kurallara dayanan bir zaman standardizasyonu geliştirdi. Yapılan bu düzenlemeden itibaren “Ball Standartları” logosu Amerika kıtasının da ötesine yayılmaya başladı.  Diğer kıtalara yayılmak için sürekli gelişen Ball, ilk önce Avrupa’yı sonrasında ise tüm dünyayı fethetti.

 

Ball şirketinin 1990’ların sonlarına doğru, sahipleri değişti fakat felsefesi hep aynı kaldı. Yeni ve bilinmeyen ufuklara ulaşmak için bu sefer sporcuları, kaşifleri ve maceracıları hedef kitle benimseyerek, hızlı ilerlemeye ve kişisel bir meydan okumaya başladı. Saat tasarımlarında, hassaslık, tevazu, sevgi, meydan okuma ve güç gibi tüm insan özelliklerini ilham aldı.

 

Temelleri A.B.D’de atılan fakat üretimi isviçre’de yapılan Ball saatleri, geçmişten bugüne uygun fiyatlı, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Dalgıçlar, pilotlar, komandolar ve avcıların vazgeçilmez saat tercihi olan Ball Saat için, fonksiyonellik daima önceliğidir. En özel niteliklerinden biri indekslerde kullanılan ve tamamen ışıksız ortamlarda dahi saatin yüksek parlaklıkta okunabilmesini sağlayan gaz tüpleridir (3H). Bu yüzden kadranları, ibreleri ve göstergeleri aydınlatan trityum mikro gaz tüplerini kullanan sayılı markalardandır.

 

Kuruluşunun 120. yıldönümünü, en saygın Birleşik Devletler Markalarından biri olarak kutlayan Ball’ın sloganı ise: “Eğer Ball Saat kullanıyorsanız; doğru zamanda doğru kararı vermişsinizdir.” 1981’den beri her şart ve koşulda doğru işleyen BALL saatlerinin ortak paydaları, bir serüven ruhu, meydan okuma aşkı, dayanıklılık ve akıllıca kullanılan estetik değerlerdir.

Sadece BMW Kullananlar için Tasarlandı

Ball for BMW saat koleksiyonun estetik tasarımı büyük ölçüde BMW arabalarının hatlarından ilham alınarak geliştirilmiştir ve bu arabaların motorları ile gövdelerini çağrıştıran detaylara sahiptir: kasasnın aerodinamik hatları, uzatılmış ve belirgin boynuzlar oluşturmak üzere ikiye ayrılan kasa ortasındaki diskin inceliği ile daha da vurgulanmıştır. Bu, bilmekten, tanımlanmaktan, ergonimiden, konfordon ve ideal boyutlardan meydana gelen ve aynı zamanda BMW arabalarının dinamik profilini yansıtan bir tasarım şeklidir. Bu projenin başındaki isim olan, ünlü tasarım tasarımcı Magali Metrailler’nin sözleriyle söylemek gerekirse: “Hafifliğin kişiselleştirdiği bir seri’dir.”

Yeni BALL for BMW saat koleksiyonu, en üst düzey saatçilik standartlarında, yüksek kalite ve güvenirlirliği temel alarak tasarlanmıştır. Üst düzey performansı garanti altına alabilmek için tüm mekanizmalar, onaylanma sürecine tabi tutulmuş olup, zarif ve sofistike saatlerden oluşan bir koleksiyonda olması gereken en önemli fonksiyonlara sahiptir: solo tempo (saat ve tarih), GMT fonksiyonu (ikinci zaman dilimi) veya güç rezervi göstergesine sahip daha karmaşık bir model.

Ball Watch Company’deki tasarımcılar, teknisyenler ve saat ustaları, “Mükemmeliyet için geliştirdi.” sloganıyla tanımlanan mükemmellik seviyesine ulaşmak için yorulmak nedir bilmeden çalıştılar.

You Might Also Like

Yorum Yok

Yorum Bırakın